• História školy

• Pred vznikom samostatnej ZUŠ pôsobili na pôde Základnej školy sv. Jána Krstiteľa v Spišských Vlachoch vysunuté triedy, v ktorých študovali žiaci hru na klavíri, hru na gitare a hru na zobcovej flaute. Toto detašované pracovisko pôsobilo pod hlavičkou cirkevnej ZUŠ Štefana Mnoheľa v Poprade osem rokov. Počet žiakov neustále rástol a tiež vznikal záujem o hru na ďalších hudobných nástrojoch. Okrem hry na hudobných nástrojoch narastal aj záujem o ďalšie odbory ZUŠ, najmä o výtvarný, ale i o tanečný a literárno-dramatický. Z týchto dôvodov bolo nutné iniciovať založenie samostatnej ZUŠ, ktorá by vychovávala mladé talenty zo Spišských Vlách a okolia. Tak vznikla Cirkevná základná umelecká škola sv. Jána Krstiteľa, ktorá bola zaradená do siete škôl Ministerstva školstva Slovenskej republiky 1. októbra 2001. Názov, rovnako ako aj cirkevná základná škola ktorá sa so ZUŠ delí o priestory, získala po patrónovi mesta, svätom Jánovi Krstiteľovi. Riaditeľom ZUŠ bol vtedajší riaditeľ ZŠ, Mgr. Štefan Blaščák. Škola aj naďalej fungovala v priestoroch cirkevnej základnej školy.

Od 1.januára 2010 je ZUŠ súčasťou Cirkevnej spojenej školy, Komenského 6, Spišské Vlachy ako jej organizačná zložka. Zriaďovateľom školy je Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Spišské Podhradie.